Geriatri Hasta Bakımı
 

Geriatri Hasta Bakımı

Geriatri Hasta Bakımı

Kronik hastalıklarda bakım: Özel Yeniköy Sağlık Kabini yaşlı bireylerde sık görülen kronik hastalıklar hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kas-iskelet sistemi hastalıkları, demans-depresyon gibi ruhsal hastalıklar ve görsel, işitsel sorunlarda bakım hizmeti vermektedir.

Yaşlı bireye sunulan sağlık hizmetinin temel amacı, yaşlı bireyin kendine bakabilmesi için mevcut kapasitesini en iyi düzeyde kullanmasını sağlamaktır. Bu amaçla geriatri hemşiresi yaşlı bireyin yaşam kalitesini artırmayı, fonksiyonel durumunu geliştirmeyi ve iyilik halinin geliştirilmesini hedefleyerek tanılama sürecinin ardından bakımını planlar ve uygulamalarda bulunur.

Özel Yeniköy Sağlık Kabini yaşlı bireye bakım tanılar doğrultusunda kronik hastalıklar ve hijyenik bakım, beslenme, eliminasyon, hareket, uyku ve dinlenme, vücut ısısının düzenlenmesi, giyinme, yardımcı cihazların kullanılması, ilaç kullanımı alanlarında olmaktadır.

Yaşlı bireyde sık görülen hipertansiyon, diyabet ve diğer kronik hastalıkların tanısı, izlemi, tedavisi ve yönetimi, tansiyon ölçümü, diyet takibi yapılmaktadır.

Yaşlı birey ve yakınlarına uzun süre yatak istirahatinin pulmoner tromboemboli, venöz yetmezlik, ödem gibi komplikasyonların belirtileri ve bu komplikasyonları önleyici uygulamalar konularında bakım yapılmaktadır.

Hijyenik bakım: Yaşlı bireyde meydana gelen değişiklikler nedeniyle deri bakımı ve genel hijyenik bakım önemlidir. Deri altı yağ dokusu azaldığı ve deri elastikiyeti kaybolduğu için dekübit riski fazladır. 

Beslenme bakım: Yaşlı bireyin beslenmesi sindirim sisteminde değişim, ağız-diş sağlığında bozulma, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, tat almada değişimler, aktivite düzeyinde değişim gibi faktörler nedeniyle etkilenmektedir. 

Boşaltım takibi ve bakım: Yaşlı bireylerde görülen boşaltım problemleri sık tekrarlayan üriner infeksiyonlar, konstipasyon, üriner ve fekal inkontinanstır.

Hareket: Yaşlı bireyin yorucu olmayacak düzeyde günlük harekete, düzenli egzersiz programına ve dinlenmeye gereksinimi vardır.

Vücut ısısının düzenlenmesi ve giyim: Hipotermiye eğilim ve ısı değişikliğini tolere edememe nedeniyle yaşlı bireyler kat kat giyinir o nedenle takibi önemlidir.

Yardımcı cihaz kullanımı: Yaşlı bireyler sıklıkla görme ve işitme duyularında kayıplar ve kalp sorunları nedeniyle gözlük, işitme cihazı, kalp pili gibi yardımcı cihazlar kullanmaktadır. Yaşlı birey de yardımcı cihazların kullanımı, bakımı, temizliği ve kontrolü hemşire tarafından yapılarak Özel Yeniköy Sağlık Kabini tarafından takip edilebilmektedir.

İlaç kullanımı: Yaşlı bireyin ilaçlarını doğru ve düzenli kullanması, beklenen etkilerin ve istenmeyen etkilerin izlenmesi, yaşlı birey, aile ve sağlık personeli ile işbirliği sağlanması geriatri hemşiresinin sorumluluklarındandır. Hemşire yaşlılarda sık kullanılan ilaçları, ilaç-ilaç etkileşimini, besin-ilaç etkileşimini, hastalık-ilaç etkileşimini ve yaşlı bireyin ilaç alım sorunlarını ve bunlara ilişkin değerlendirmeleri iyi bilmeli, yaşanan sorunların önlenmesi için yaşlı birey takip edilmelidir.

TÜM HİZMETLERİMİZ

Evde Uzun Dönem Hasta Bakımı
ALS Hasta Bakımı
Alzheimer Hasta Bakımı
Hemipleji İnme Bakımı
Gündüzlü Yaşlı Hasta Bakım Hizmetleri
Serebral Palsi (SP) Bakımı
Trakeostomili Hasta Bakımı
Yatağa Bağımlı Hasta Bakımı
Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı
Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı
İnme Felç Sonrası Hasta Bakımı
Hastahane Sonrası Bakım
Felçli Hasta Bakımı
Nörolojik Bakım
Ortopedik Bakım
Terminal Dönem Hasta Bakımı
Yatalak Hasta Bakımı
Demanslı Hasta Bakımı
NGS PEG Hasta Bakımı
Parkinsonlu Hasta Bakımı
Multiple Skleroz Hasta Bakımı
Geriatri Hasta Bakımı
Vertigo Hastalığı ve Bakımı
Geriatrik Bakım
Yaşlı Bakımı

7/24 ÇAĞRI MERKEZİ
0 (532) 291 80 86
0 (212) 299 20 61

 

galeri

MENÜ